Instrukcja obsługi Wielkiej Nocy

Wątpię, że taka instrukcja przyda się wierzącym. Oni z reguły mają to obcykane i sami mogliby tworzyć takie instrukcje obsługi.

 

Napisałam ją, bo coraz częściej spotykam się ze zdaniami, że:

 1. „jak to On po 3 dniach zmartwychwstał, skoro święta trwają 2 dni?”
 2. „dlaczego w tym roku tak kiepsko wypadła Wielkanoc, zahaczając o weekend?”
 3. „po co ta Msza o 6.00 rano w Niedzielę?”

 

Tak więc instrukcja obsługi chyba przede wszystkim dla tych, którym ze Zmartwychwstaniem nie po drodze. 🙂 Wszystko wzięte (mam nadzieję) do kupy, w miarę klarownie i zrozumiale napisane.

To zaczynamy!

 

 • Święta Wielkanocne:
  ZAWSZE wypadają w sobotę i niedzielę, a najważniejsze obchody trwają od Czwartku do Niedzieli. Jezus zmartwychwstał w Niedzielę, więc sami rozumiecie, że inaczej nie wypada. Dni tygodnia pisane wielkimi literami, to to tak zwane Wielkie Dni. 🙂
 • Triduum Paschalne:
  Wielki Czwartek, Piątek i Sobota (do Mszy wieczornej)
 • Wielki Czwartek:
  Msza; ustanowienie Eucharystii; to wtedy Jezus spotkał się z uczniami na Ostatniej Wieczerzy. Popularnie zwane jako Święto Kapłanów. Po Mszy przenosi się Najświętszy Sakrament do Ciemnicy (specjalnej kaplicy)- na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Wieczerzy. Wówczas milkną organy, dzwony i pieśni w kościele. Kolokwialnie mówiąc- robi się smutno i powoli przechodzimy do sedna świąt Wielkiej Nocy. Ale powoli, bo przed nami jeszcze…
 • Wielki Piątek:
  upamiętnia śmierć Jezusa na krzyżu (przyjmuje się, że to w piątek umarł Jezus). Nie ma Mszy, a Nabożeństwo (ale też trwa conajmniej godzinę). Wciąż nie używa się organ, dzwonków etc. Często trwają całonocne czuwania w kościołach- chodzę- polecam. 🙂 Brzydko powiem- jest klimat, robi robotę.
  W Wielki Piątek obowiązuje także post ścisły- zakaz spożywania pokarmów mięsnych i zjedzenie tylko jednego posiłku „do syta”.
 • Wielka Sobota:
  WCIĄŻ NIE JE SIĘ MIĘSA (przez cały dzień- tak, jak i w Wielki Piątek). Jezus wciąż leży w grobie, umarł, także nie świętujemy. To wtedy odbywa się tradycyjne święcenie pokarmów; rano przyozdabiamy koszyczki i wędrujemy z nimi do kościoła. Średnio to lubię, jeśli mam być szczera, bo nagle do kościoła zjeżdża 348741848713 milionów „wiernych”, którzy TOTALNIE nie wiedza, o co chodzi w tym wszystkim. Nie wiedzą po co przyszli, co mają robić i o co chodzi. Bawią się w kościele, jakby była już Wielkanoc. Wielkanocy jeszcze NIE MA.
 • Wielka Sobota wieczór, Wigilia Paschalna:
  Msza, najczęściej odprawiana ok. 19.00, czasem 20.00/21.00. Trwa ok. 3 godziny. Uważana za najważniejszą Mszę w roku. To na niej zostaje ogłoszone, że Chrystus Zmartwychwstał. Można iść w sobotę wieczorem do kościoła lub w niedzielę rano- w zasadzie jest to TO SAMO (o to samo wydarzenie chodzi). Ja wolę być w kościele do 2.00 w nocy niż zrywać się o 6.00, ale to już zależy od własnych preferencji człowieka. Umownie możemy nazwać to TYM SAMYM. 🙂 Wigilia Paschalna to taki przepiękny klimat (i co z tego, że długo i zimno- na tę Mszę chodzę do kościoła, gdzie jest ciepło), zawsze płaczę; to niesamowita Tajemnica.
 • Niedziela Wielkanocna:
  Najpopularniejsza Msza- o 6.00 rano. Jest to ta Msza, którą nazywa się tą NAJWAŻNIEJSZĄ. Można nie chodzić cały rok do kościoła, ale mówi się, że w Niedzielę Wielkanocną (lub analogicznie- Wielką Sobotę) trzeba być. Radosna, piękna oprawa słowno-muzyczna, czasem z towarzyszenim wyjących syren czy wystrzałów ze strzelb. Oczywiście, jeśli komuś na takiej rzeczy zależy. Bo wołami nie zaciągam. 🙂 Jeśli ktoś był w Sobotę, w Niedzielę nie musi iść. Jemy wtedy pyszne rzeczy, na stół wjeżdżają mięsa- wreszcie- zabawa trwa, prezenty można rozdać (lub zbierać jajka, u mnie panuje tradycja, aby dawać sobie małe prezenciki).
 • Poniedziałek Wielkanocny, tzw. Lany Poniedziałek:
  Można iść do kościoła, ale obowiązku nie ma. Ja chodzę, bo dla mnie to oczywisty dalszy ciąg świąt. Ale jeśli komuś nie po drodze tak często, to warto aby był chociaż w Sobotę lub Niedzielę.
 • Zmartwychwstał po 3 dniach?
  Umarł w Wielki Piątek (dzień 1), leżał w grobie w Wielką Sobotę (dzień 2), Zmartwychwstał w Niedzielę Wielkanocną (dzień 3) / analogicznie- możemy uznać, że Zmartwychwstał już w sobotę późno w nocy.
 • Czemu nie jeść mięsa?
  Jasne, że można. 🙂 To raczej kwestia ideologiczna. Nikt Wam nie zabroni jeść mięsa. Post to sprawa wyboru i wiary. Ja ze swej strony mogę tylko dodać, że nigdy nic nie smakuje mi tak bardzo, jak po poście. Następnego dnia szynka, słodycze, ciasta mają dla mnie niewyobrażalnie boski smak!
 • Życzenia świąteczne
  No i jak już pewnie zauważyliście, dla wielu święta to nie tylko jajka i zające wielkanocne… Nawet, jeśli nie wierzysz w Tę tajemnicę, o której od kilkunastu minut pisze, spędź ten czas najpiękniej, jak tylko możesz. Zastanów się, dokąd zmierza Twoje życie; pomyśl o tych, których najbardziej kochasz.

 

Photos: unsplash.com

marysiaczok

Cześć, nazywam się Marysia Czok, mam 17 lat i pochodzę z Warszawy. Od sierpnia 2015 roku prowadzę bloga modowo-lifestylowego. Oprócz tego gram na skrzypcach i śpiewam. Mam nadzieję, że do mnie dołączysz!