IX Art Naif Festiwal w Katowicach

Prawdę mówiąc, nie wiedziałam i szczerze w to wątpiłam, że na Śląsku odbywać się mogą jakiekolwiek festiwale związane ze sztuką. Na mojej twarzy ukazało się zdumienie, gdy okazało się, że chodzi o sztukę naiwną, a więc nieprostą, inną, ciekawą. Jakby tego było mało, Festiwal obchodzi już swoje IX urodziny i ma się na tyle dobrze, że zaprasza artystów z całego świata. Powstał w 2008 roku i jest największym tego typu wydarzeniem w Europie.

Czym jest Sztuka Naiwna?
„To spojrzenie na rzeczywistość artystów nieprofesjonalnych, którzy odwołują się do dziecięcego sposobu malowania, choć nie wszyscy naiwni to samoucy. Często również artyści wykształceni w zakresie sztuk plastycznych wybierają świadomie właśnie taką formę ekspresji – prostą w wyrazie, pełną kolorów, bez wyraźnie zaznaczonej perspektywy”.

Prace może podziwiać każdy odwiedzający za darmo w Szybie Wilson w Katowicach na Nikiszowcu – przepięknej, zabytkowej dzielnicy. Więcej zdjęć z tej wycieczki znajdziecie tutaj: www.instagram.com/marysiaczok.

IMG_9829IMG_9835IMG_9838IMG_9847IMG_9859IMG_9837

Poniższe zdjęcie przedstawia obrazy, które zachwyciły mnie swoją bajkowością i przypomniały czasy, gdy na dobranoc rodzice czytali mi bajki. To właśnie na Alexię Molino, autorkę, oddałam swój głos Nagrody Publiczności.

IMG_9861IMG_9865IMG_9866

Henri Nabole pochodzi z południowo-zachodniej Afryki i jego znakiem rozpoznawczym są napisy, które nas otaczają. Uważam, że to jest właśnie klucz do sukcesu: znaleźć w sobie pewną oryginalność, znaleźć na siebie sposób i być w pozytywnym tego słowa znaczeniu „innym”.

Podam prosty przykład. Jeszcze do niedawna wydawało mi się, że to, że nie potrafię zaśpiewać wielu wysokich piosenek skreśla mnie od razu z listy osób, które mogą gdziekolwiek się na scenie pojawić. Dopiero w Szkole Piosenki uświadomiono mi, że nasze wady mogą być i naszymi zaletami. Ok, nie jestem sopranem. Ale w dolnych rejestrach potrafię wydobyć z siebie dźwięki rzadko osiągalne dla dziewczyn w moim wieku. To czyni mnie innym i tak naprawdę – oryginalnym. Wszystko zależy od Twojego spojrzenia na całą sytuację: czy szklanka jest w połowie pusta, czy do połowy pełna.

Kilka lat temu Henri Nabole został doceniony i wyróżniony przez zwiedzających jako najlepszy artysta festiwalu.

IMG_9877IMG_9876IMG_9886IMG_9887

Autorem ceramicznych perełek, które widnieją na poniższych zdjęciach jest Polak, Stefan Kołodziej. Muszę przyznać, że całkowicie zakochałam się w tych perełkach, które stanowią przepiękną, oryginalną ozdobę wykonaną, dodatkowo wykonaną własnoręcznie!

IMG_9888IMG_9895IMG_9896IMG_9925IMG_9929IMG_9902IMG_9920IMG_9894

Artyści, którzy w sposób szczególny mnie zainteresowali i których szczególnie polecam poddać zainteresowaniu i wnikliwej ocenie to z pewnością:

1. Henri Nabole (charakterystyczny w swoich napisać na obrazach)
2. Deivision Lima Pereira
3. Adrian Gomez
4. Alexia Molino (namalowała tak przepiękne obrazy, że z całą pewnością mogłyby być one ilustracją bajek dla dzieci)
5. Sylwia Gromacka-Staśko
6. Stefan Kołodziej (ceramika)

Zdjęcia zostały wykonane przeze mnie. Wybaczcie niepełny profesjonalizm, ale dopiero się uczę. 🙂

Obiektyw: 50mm, 1.4., Canon Polska, dziękuję!

 

 

marysiaczok

Cześć, nazywam się Marysia Czok, mam 17 lat i pochodzę z Warszawy. Od sierpnia 2015 roku prowadzę bloga modowo-lifestylowego. Oprócz tego gram na skrzypcach i śpiewam. Mam nadzieję, że do mnie dołączysz!