Mały Ludzik

Czym w zasadzie jest intuicja? Nie wiem, czy wpisać to w Wikipedię… No, dobra, spróbuję.

wood-snake

JEST.
„Objawia się w postaci nagłego przebłysku myślowego, w którym dostrzega się myśl, obraz, rozwiązanie problemu lub odpowiedź na nurtujące pytanie”.

Moim zdaniem intuicja wcale nie daje nam gotowej odpowiedzi. Nie „dostrzega myśli”, nie mówi jednoznacznie: TAK vs. NIE. Wyobrażam ją sobie jako Małego Ludzika siedzącego gdzieś pomiędzy rozumem i sercem, a może pomieszkującego trochę tu i tu (…a może przemieszczającego się w te dwa miejsca?). I trudno pisemnie wykazać powody, dla których ten Mały Ludzik miałby mieć rację. A często ma. Tylko, że często nie oznacza zawsze i tu znów pojawia nam się pytanie: „To kiedy mu ufać, a kiedy nie?”. Tak sobie myślę, że chyba jednak… zawsze.

  1. Człowiek też popełnia błędy, więc dlaczego jego własna intuicja miałaby nie popełniać?
  2. Czy lepiej będziesz się czuł, kiedy podejmiesz SŁUSZNĄ decyzję, ale nie taką, jaką chciałeś, czy na odwrót?

To głupie „babskie przeczucie” podpowiedziało mi, kogo zaprosić do swojego życia, a kogo nie. Być może słusznie, być może nie. Z perspektywy jakiegoś czasu sądzę, że chyba jednak słusznie. Czasem żal mi, że „z tym, to się już nie koleguję”. Ale być może tak musiało być! Być może wyszłoby z tego coś gorszego, o czym dzisiaj nie mam pojęcia.
Co ciekawsze- jedni są wyjątkowo zdolni w dziedzinie PRZECZUĆ, a drudzy mniej. Mistrzami są chyba moja babcia i tata, którzy w kilka minut potrafią powiedzieć o człowieku zdanie, do którego ja doszłabym po kilku miesiącach znajomości. Dlaczego tak jest? Dar Boży lub kwestia genów i talentów (zależy od Twojej interpretacji świata i Twojej filozofii).

Dzięki intuicji kobiety wiedzą, z którym facetem warto się „zadawać”, a którego sobie odpuścić. Po prostu „przerobiłyśmy” już kilka materiałów i posługujemy się pewnym wzorem/schematem. Facetów, których cechy nam nie odpowiadają, automatycznie kierujemy do odrzucenia. Ale intuicji można też użyć do wybrania odpowiedzi a,b,c,d w tescie wyboru. Intuicja podpowiada Ci, że będzie to odpowiedź b lub c, bo dawno taka się nie pojawiła lub najczęściej odpowiedzią poprawną (kiedy nie znasz rozwiązania) jest b. Przynajmniej ktoś mi kiedyś tak powiedział. Niektórzy intuicją nazywają jeszcze przypuszczenie, czy do autobusu wejdzie Pan Kanar, czy nie. Na tej podstawie kasują bilet lub nie. W tym przypadku to chyba bardziej złudna nadzieja i oszukiwanie własnych wyrzutów sumienia niż intuicja.

photo-1454329001438-1752daa90420

Ta intuicja, zwana przeze mnie czasem Małym Ludzikiem, to chyba gdzieś Ty Sam. Ty Sam, który sam nie potrafisz podjąć decyzji- jedynie wewnętrznie COŚ czujesz. To COŚ może się pomylić. Ale z krótkiego, 16-letniego doświadczenia powiem Ci, że lepiej zaufać.

 

marysiaczok

Cześć, nazywam się Marysia Czok, mam 18 lat i pochodzę z Warszawy. Od sierpnia 2015 roku prowadzę bloga modowo-lifestylowego. Oprócz tego gram na skrzypcach i śpiewam. Mam nadzieję, że do mnie dołączysz!